FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi


- Pytania ogólne

Których produktów NIE mogę stosować w okresie ciąży?
Z naszej obecnej oferty na okres ciąży odradza się następujące zestawy i surowce z kwasem salicylowym (BHA):
- Zestaw - Tonik z kwasami BHA 2% + szikimowy
- Zestaw - Tonik z kwasami AHA/BHA 10%

oraz zestawy z retinolem i retinoidem:
- Zestaw - Krem odnawiający z RETINOLEM + HA
- Zestaw - Serum RENEW lekkie
- Zestaw - Serum-olejek odmładzający RENEW (retinol+złoto)
- Zestaw - Booster olejowy RR z retinoidami

Z zestawów z kwasami, w okresie ciąży bezpiecznie można stosować:
- Zestaw - Krem anty-trądzikowy AZELO/BHA
- Zestaw - Tonik mleczny AHA 8%
- Zestaw - Tonik z kwasem PHA 6%
- Zestaw - Serum migdałowe AHA 10%
- Zestaw - Serum-olejek regulujący sebum
- Zestaw - Tonik z kwasem migdałowym 4% + kwas szikimowy 5%
- Zestaw - Booster zwężający pory

Wszystkie pozostałe produkty mogą być stosowane w okresie ciąży. Okres karmienia nie stanowi przeciwwskazań do zastosowania oferowanych produktów z retinolem i kwasem salicylowym.

Jeśli produkt nie jest odpowiedni w okresie ciąży informujemy o tym w UWAGACH na stronie opisującej dany produkt.

Których produktów NIE mogę stosować jeśli zamierzam się opalać i nie będę stosować ochrony przeciwsłonecznej?
W przypadku intensywnej ekspozycji na słońce, z naszej obecnej oferty należy ostrożnie stosować:

1 - Zestawy z kwasami AHA, BHA - potrzeba ochrony przeciwsłonecznej i unikanie opalania są niezbędne podczas zastosowania następujących zestawów i surowców z kwasami:

- Zestaw - Serum migdałowego AHA 10%
- Zestaw - Tonik z kwasami BHA 2% + szikimowy
- Zestaw - Tonik z kwasami AHA/BHA 10%
- Zestaw - Tonik mlecznego AHA 8%
- Wszystkie zestawy na roztwory z kwasami

2 - Zestawy z retinolem i retinoidem - podczas kuracji retinolem i retinoidem, zwłaszcza w początkowym etapie, istnieje potrzeba ochrony przeciwsłonecznej i unikania opalania.

- Zestaw - Krem odnawiający z RETINOLEM + HA
- Zestaw - Serum RENEW lekkie
- Zestaw - Serum-olejek odmładzający RENEW
- Zestaw - Booster olejowy RR z retinoidami

Poza tymi przypadkami, nie ma problemu z innymi produktami w przypadku opalania.

Jeśli jakiś produkt jest odradzany w przypadku ekspozycji na słońce zawsze informujemy o tym w UWAGACH na stronie opisującej dany produkty oraz w instrukcjach zastosowania.

Kiedy po odstawieniu preparatów złuszczających mogę się zacząć opalać?
Zazwyczaj zaleca się odczekać 1 miesiąc (czyli tyle ile średnio wynosi cykl odnowy naskórka) po zakończeniu stosowania preparatów z kwasami lub retinolem (retinoidami) przed planowanym intensywnym opalaniem na słońcu lub w solarium.

- Pudry do twarzy

Czy mikronizowany puder jest bezpieczny dla skóry?
Debata jaka toczy się ostatnio na temat bezpieczeństwa zastosowania w kosmetyce osiągnięć nanotechnologii dotyczy nano-cząsteczek, czyli drobinek o wielkości od 1 do kilkunastu nanometrów. Chodzi głównie o mineralne filtry przeciwsłoneczne - tlenek cynku i dwutlenek tytanu w postaci nano-cząsteczek. Dzięki tak wysokiemu stopniu rozdrobnienia filtry mineralne nie powodują efektu bielenia skóry, dając eleganckie wykończenie. Postawiono jednak pytanie, czy tak małe drobiny nie będą w stanie przeniknąć przez skórę do krwiobiegu. Ostateczny werdykt nie został jeszcze wydany, choć coraz więcej badań wskazuje na bezpieczeństwo zastosowania nanotechnologii w życiu człowieka. Obecnie filtry mineralne rozdrobnione do nano-cząsteczek są powszechnie stosowane w kremach z filtrami przeciwsłonecznymi, także w produktach dla dzieci oraz w kosmetykach do makijażu. Aby mieć obraz wielkości różnych cząsteczek, prosimy spojrzeć na poniższe dane liczbowe:

1 mikrometr = 1000 nanometrów
Wielkość Tlenku cynku (ZnO) w formie nano-cząsteczek = 25 - 120 nanometrów = 0.025 - 0.12 mikrometrów
Wielkość Dwutlenku tytanu (TiO2) w formie nano-cząsteczek = 1.5 - 15 nanometrów = 0.0015 - 0.015 mikrometrów
Wielkość typowego pyłu atmosferycznego zaczyna się od 1 nanometra = 0.001 mikrometra

Oferowane pudry charakteryzują się wysokim, jak na tego typu produkt, stopniem rozdrobnienia, w granicach do 5 mikrometrów (mikronów) = 5000 nanometrów (średnio od 4 do 6 mikronów). Wspominając o mikronizacji, chcieliśmy podkreślić, że są to pudry o bardzo małych drobinkach, zapewniających eleganckie wykończenie i gładkie odczucie podczas aplikacji, natomiast jeśli chodzi o wielkość cząsteczek pudry te zaliczane są do bezpiecznych składników stosowanych w kosmetyce. Są to drobne pudry, jednak nie na tyle zmikronizowane, aby stanowić podstawę do debaty nad bezpieczeństwem ich zastosowania. Pudry o wielkości cząsteczek do kilku mikrometrów nie mają możliwości przenikania do krwiobiegu. Stosowane rozsądnie, jak typowe pudry kosmetyczne, nie stanowią zagrożenia dla układu oddechowego. Zagrożenie takie pojawia się przy wszystkich typach pylistych substancji, wdychanych w dużych ilościach, dotyczy to zwłaszcza pracowników zakładów chemicznych. Do niedawna w kosmetyce mieliśmy do czynienia tylko z mikronizowanymi drobinami, w miarę postępu rozwinęła się nanotechnologia, a wraz z nią pojawiły się nano-cząteczki. Termin 'mikronizacja' jest często nadal stosowany nawet wobec pudrów, których cząsteczki mają wielkość kilku nanometrów, w praktyce powinno się w takich sytuacjach mówić o ultra-mikronizacji lub nano-cząsteczkach i nanotechnologii.

- Serum antyoksydacyjne flavo+C15EF

Czy hydrolat można łączyć z witaminą C, czytałam, że nie wolno łączyć roślinnych wyciągów z witaminą C?
Kwas askorbinowy - witamina C jest substancją wrażliwą na wiele czynników, to prawda, że trzeba uważać z czym się ją łączy. Problem tkwi głównie w niekorzystnej reakcji kwasu askorbinowego z metalami ciężkimi, jak np. żelazo, miedź, w wyniku której witamina C przekształca się w formę, która nie chroni przed wolnymi rodnikami, a wręcz sprzyja ich tworzeniu. Jednak to nie znaczy, że połączenie kwasu askorbinowego z roślinnymi ekstraktami, które często zawierają śladowe ilości metali ciężkich jest zawsze zakazane. Wiele roślinnych ekstraktów stanowi świetne uzupełnienie dla witaminy C, gdyż wspomaga i zwiększa trwałość i efektywność kwasu askorbinowego. Przykładem są bioflawonoidy cytrusowe. Aby uzyskać całkowitą pewność, dostępne w naszej ofercie hydrolaty poddaliśmy analizie w niezależnym laboratorium. Wyniki pokazały, że ilość metali ciężkich w naszych hydrolatach jest niższa niż ilość zanieczyszczeń w powszechnie dostępnej np. na stacjach benzynowych wodzie destylowanej. Ilość zanieczyszczeń w powszechnie dostępnej wodzie destylowanej wynosi ok. 80-120ppm. Ilość zanieczyszczeń w naszych hydrolatach wyniosła poniżej 20ppm, z czego poziom żelaza wyniósł tylko 0.2ppm. Dodatkowo obecny w serum z wit.C kwas ferulowy działa jak naturalny czynnik chelatujący (wiążący metale ciężkie), podobnie jak syntetyczny związek EDTA.

Przeczytałam gdzieś, że witaminy C nie powinno się stosować po produktach z kwasem salicylowym. Czy jest to prawda?
Kwas askorbinowy - witamina C jest substancją wrażliwą na wiele czynników, to prawda, że trzeba uważać z czym się ją łaczy, jednak głównie dotyczy to połączenia w jednej formule czyli, powiedzmy w jednej butelce, w której składniki mają ze sobą stały kontakt. Odradza się więc łączenia kwasu askorbinowego z kwasem salicylowym (BHA) w jednej formule. Jeśli chodzi o zastosowanie Serum z wit. C po Toniku z kwasem BHA jest to możliwe, ale może być bardzo drażniące, dlatego zalecamy ostrożność. Oba produkty mają niskie pH, dzięki temu działają skutecznie, ale też i intensywnie. Jeśli produkty z kwasami AHA/BHA są dobrze tolerowane i skóra należy do odpornych to można spróbować takiej kombinacji, jeśli nie, to zalecamy stosować te produkty osobno.

- Żele hialuronowe

Czy oferowany kwas hialuronowy jest pochodzenia naturalnego i z czego jest otrzymywany?
Kwas hialuronowy otrzymywany jest wyłącznie metodami naturalnymi, nie ma możliwości otrzymania kwasu metodą syntetyczną.

- Dawniej istniała tylko jedna metoda otrzymywania kwasu hialuronowego z odpadów zwierzęcych tj. kogucie grzebienie, gałki oczne krów itp. Kwas hialuronowy otrzymywany tą metodą był bardzo drogi oraz istniała możliwość alergii na białko zwierzęce. W związku z nowymi chorobami typu IBS, metoda ta także stała się bardziej niebezpieczna. Kwas hialuronowy pochodzenia zwierzęcego jest nadal stosowany przez niektóre firmy, zwłaszcza firmy farmaceutyczne.
- Dzięki metodom biotechnologicznym tj. naturalna fermentacja odpowiednich składników cukrowych z udziałem przyjaznych człowiekowi bakterii, udało się wyprodukować kwas hialuronowy nowej generacji. Dzięki metodom biotechnologicznym udało się obniżyć ogólne koszty produkcji, dzięki czemu kwas hialuronowy stał się bardziej dostępnym składnikiem oraz udało sie wyeliminować wszelkie możliwe alergie, w kwasie tym brak jest bowiem białek zwierzęcych.

Kwas hialuronowy dostępny w naszej ofercie zarówno w postaci żelu, jak i proszku jest pochodzenia biotechnologicznego, czyli nie pochodzi z odpadów zwierzęcych. Jest to oryginalny kwas hialuronowy, zgodny ze strukturą naturalnego kwasu hialuronowego występującego w ludzkiej skórze. Tylko kwas hialuronowy pochodzenia biotechnologicznego lub odzwierzęcego gwarantuje oryginalność tego związku i jego kompleksowe działanie. Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym produkowanym wyłącznie w organizmach zwierzęcych i ludzkich, związek ten nie jest produkowany przez rośliny. Spotykany tzw. Roślinny kwas hialuronowy, w rzeczywistości nie zawiera oryginalnego kwasu hialuronowego, tylko związki cukrowe produkowane przez rośliny lub grzyby, które naśladują nawilżające działanie kwasu hialuronowego.